top of page

Bygger husene på vidda

Oppdatert: 26. jan. 2023

Siden 2015 har de bygd 18 eneboliger i Kautokeino, i tillegg til å ha tatt på seg flere større og mindre oppussings, -renoverings- og ombyggings oppdrag, blant annet for kommunen og Statsbygg. Bedriften heter Nemo Tec AS, og kjenner miljøet på vidda.


Tilbake til hjemplassen for å tilby tømrertjenester

Etter å ha bodd 10 år i Tromsø og jobbet forskjellige plasser i Norge, valgte Nils Erik Henriksen å flytte tilbake til Kautokeino i 2013.

Mann med uteklær, lue og hørselvern på hode. Ute.
Nils Erik Henriksen, faglig leder i Nemo Tec AS

-Planen var å jobbe som selvstendig næringsdrivende og tilby tømrertjenester, men jeg så fort at behovet for slike tjenester var mye større enn jeg hadde trodd, forteller Henriksen, som er faglig leder i Nemo Tec AS.


Nybygg og oppussinger

Med over 20 års erfaring fra forskjellige bygge- og anleggsprosjekter, følte Nils Erik at han var godt skodd for å etablere et selskap med flere ansatte. Dermed ble byggmesterbedriften Nemo Tec AS etablert i 2015.

-I tillegg til husbygging tar vi på oss oppdrag som oppussing av rom, kjøkken og våtrom, montering av kjøkken, bad og garderobe, forteller Henriksen, som i de senere årene hatt flere større og mindre oppussings, -renoverings- og ombyggings oppdrag.


Bygdas ungdom har fått ta svennebrev i tømrerfaget

I dag har Nemo Tec ni ansatte, derav en lærling. Selskapet har siden oppstart vært godkjent lærebedrift.

-I samarbeid med Byggopp -opplæringskontoret for bygg og annleggsteknikk har vi bidratt til at syv av bygdas ungdom fått svennebrev i tømrerfaget, forteller Henriksen stolt. Samtidig kan han også skryte av at alle sine ansatte er samisktalende.


Bygger opp varelager også for kunder

Mann som holder en planke i hendene, for å sette den i lagerhylle med mange forskjellige planker/bord.
Nemo Tec AS bygger opp lager også for kunder.

Alle som har prøvd å pusse opp eller bygge på vidda, vet at materialet ikke alltid er tilgjengelig for hånden. Dette gjør Nemo Tec noe med.

-På grunn av manglende tilgang på materialer lokalt, måtte vi ha et varelager. Tanken med etableringen av varelageret var å forsyne egne prosjekter, men etter hvert har vi også begynt å selge materialer til kunder. Lageret er ikke bemannet og dermed må kundene avtale tidspunkt for levering av materialer, forteller Henriksen.


Kunnskap om grunnforhold og arealeffetive bygg

Nemo Tec AS skal være det lokale byggefirmaet i Kautokeino til de som ønsker å bygge bolig, hytte eller garasje. Selskapet har gjennom sine år som totalleverandør opparbeidet god lokalkunnskap og nettverk av dyktige leverandører og samarbeidspartnere i Finnmark.

-Med vår kompetanse i faget kan vi veilede om bærekraftig og arealeffektiv bygging.


Flere menn legger betonggulv. Snø i forgrunnen.
Nemo Tec kjenner miljøet i Kautokeino.

Kunnskap om lokale grunnforhold er en fordel ved gjennomføringen av byggeprosjektene, mener Henriksen, som tilbyr byggetjenester av høy kvalitet, til rett tid.


Julekalenderkonkurranse

Hva ønsker du at Nemo Tec skal selge fra lageret sitt?

Svar på spørsmålet her under, eller på GES Facebookside, og vær med i trekningen av hørselvern til en verdi av kr. 1000,- gitt av Nemo Tec.


Nemo Tec AS

Kontaktperson: Nils Erik Henriksen eller daglig leder Sara Sokki

Adresse: Davit Gahkkorluodda 11, 9522 Kautokeino

Hjemme-side: nemotec.no


493 visninger13 kommentarer

Siste innlegg

Se alle

13 Comments


Materialer + utleie av div. maskiner 🙂

Like

Materialer

Like

Alt som trengs til bygging 👍

Like

Dem har det meste som trengs på lager, om han ikke har det så bruker det og ordne seg iløpet av dagen.

Like

elleningaoheatta
elleningaoheatta
Dec 16, 2022

klikk belegg

Like
bottom of page