top of page

Den viktigste lokalradioen i Sápmi

Oppdatert: 26. jan. 2023

-GLR er det viktigste lokalmediet i Sápmi, og det mest effektive for din bedrift

for å nå flest mulig. Vi presenterer ferske nyheter, primært fra

Kautokeino og Karasjok, men også fra store deler av Sápmi ellers.

GLR har svært mange lyttere i vårt område, forteller redaktør Nils Martin Kristensen, som også har lyttere over hele Norge.

Mann med briller og øretelefoner i radiostudio.
Nils Martin Kristensen stiftet i 1991 Guovdageainnu Lagasradio (GLR) med en gjeng radioentusiaster. i GLR.


Lydstudio for dubbing for film, tv og annet

GLR er også et lydstudio for alle typer innlesinger, dubbing for film

og tv, apper for samisk tale og lignende.

-Vi har gjort samisk voice over/ kommentarer til en mengde apper, filmer, barnebøker, kunstutstillinger, TV-serier for NRK og flere offentlige institusjoner, forteller Kristensen.

På forespørsel live-streamer de alle

mulige arrangementer på nett-tv, for private og offentlige institusjoner, med mer.

-Vi kan reklamere for alle bedrifter i vårt område. Vi lager høykvalitetsreklamer til en rimelig pris for alle bedrifter og organisasjoner, informerer Kristensen, som dessuten også sponser reklamekampanjer til frivillige lag og foreninger.


FM sendinger, nettradio og populær bingo

Den første sendingen til GLR ble gikk på lufta 22. august 1991. GLR har etter det vært en innfallsport til radio-, tv- og studiobransjen for mange unge mennesker, som siden har begynte å jobbe for NRK og andre mediekanaler.

Dame i radiostudio med bingohefter i hendene.
GLR bingo sendes hver torsdag. Bingoansvarlig: Anni-Rauna Triumf.

- I dag er vi blitt en viktig nyhets- og aktualitetsradio for indre-Finnmark med Kautokeino som hovedområde. Vi har konsesjon for Kautokeino og Karasjok kommuner. Disse områdene dekker vi med fem FM-sendere og nettradio, forteller Kristensen, som selv er født og oppvokst i Kautokeino.


GLR sender en time nyheter og aktuelt mandag til torsdag klokken 16.00, med reprise to ganger påfølgende morgen. På søndag hører du alle ukens sendinger i maraton fra klokken 13.

-I øvrig sendetid får du sendinger fra BBC World Service og Nea Radio. Torsdager klokken 20.00 er det radiobingo på våre frekenser, informerer Nils Maritn Kristensen.


2 ansatte og mye frivillig arbeid

På GLR er det i dag to fast ansatte i tillegg til en liten gjeng med frivillige.

-GLRs radiobingo er viden kjent og svært populær. Det er Anni Rauna som har ansvaret for radiobingoen. Så har vi Karen Eira, som etter å ha jobbet som reporter og journalist i Sveriges Radio i 14 år, flyttet tilbake til Kautokeino i 2021 for å finne seg jobb her. Det fikk hun på GLR i mars 2022, informerer Nils Martin Kristensen, som selv begynte som programingeniør i NRK i 1986 etter skolegang i Oslo.


GLR bruker både norsk og samisk språk under sending

-Vårt redaksjonelle mål er å speile det lokale nyhetsbildet, lokal musikk, lokal idrett, lokalt kulturliv og lokalt underholdnings- og samfunnsliv. Vi skal tilby innhold og tjenester som er preget av høy kvalitet, allsidighet og mangfold, sier Kristensen, som er ansvarlig for radiosendingene der både norsk og samisk brukes om hverandre.


Vinn populære bingobonger til jule- og nyttårsbingo

Til julekalenderen sponser GLR to bingobonger til julebingoen og to bingobonger til nyttårsbingoen. For å være med i trekningne, må du kommentere her under, eller på GES Facebookside på spørsmålet: Hva liker du å høre på radio?


GLR

Kontaktperson: Nils Martin Kristensen

Telefon: 78485300

Nettside: GLR

Adresse: Bredbuktnesveien 8, 9520 Kautokeino

158 visninger10 kommentarer

Siste innlegg

Se alle

10 Comments


Lokala nyheter!

Like

Nyheter og historier.

Like

Ellen A. Hætta
Ellen A. Hætta
Dec 17, 2022

Lokale nyheter og intervju/ samtaler med folk som har en spesiell historie å fortelle.

Like

Musikk og nyheter

Like

Lokale nyheter og konkurranser

Like
bottom of page